forum BIBLIOTEKARIUM
http://forum.bibliotekarium.pl/

PRZEWODNIK PO EPISTEMOLOGII
http://forum.bibliotekarium.pl/viewtopic.php?f=12&t=95
Strona 1 z 1

Autor:  Cardio [ 28 paź 2016, 09:40 ]
Tytuł:  PRZEWODNIK PO EPISTEMOLOGII

Ze striny wysawcy

PRZEWODNIK PO EPISTEMOLOGII prezentuje najważniejsze pojęcia, stanowiska i spory obecne we współczesnej epistemologii jako dyscyplinie filozoficznej. Całość podzielona została na pięć części. Pierwsza dotyczy pojęcia prawdy i prezentuje najnowsze teorie prawdy oraz historię tego pojęcia. Druga część dotyczy problemu sceptycyzmu, który jest największym wyzwaniem dla epistemologii, ponieważ kwestionuje poznawalność prawdy i posiadanie przez ludzi wiedzy. Artykuły w tej części przedstawiają sposoby definiowania wiedzy, historię sceptycyzmu i współczesne jego formy oraz odpowiedzi na sceptycyzm. Trzecia część dotyczy najważniejszych źródeł wiedzy. Omawiane są: samowiedza, percepcja i pamięć oraz świadectwo i autorytet. Czwarta część podejmuje pytanie, czy doświadczenie jest jedynym rodzajem wiedzy. Przedmiotem analizy jest tutaj wiedza a priori, rola języka w poznaniu i spór pomiędzy empiryzmem, racjonalizmem i irracjonalizmem. Ostatnia część dotyczy najnowszych tendencji w epistemologii: naturalizacji epistemologii i jej relacji do kognitywistyki..
Redaktor tomu:
Renata Ziemińska
Załącznik:
Przewodnik po epistemologii redakcja Renata Ziemińska.jpg
Przewodnik po epistemologii redakcja Renata Ziemińska.jpg [ 25 KiB | Przeglądany 2931 razy ]

PRZEWODNIKI PO FILOZOFII to pierwsza w Polsce seria książkowa, której celem jest zdanie sprawy z aktualnego stanu badań naukowych w zakresie wszystkich podstawowych dyscyplin filozoficznych oraz poszczególnych okresów historii filozofii. Adresatami serii są zarówno wykładowcy i studenci filozofii, jak i szersze grono czytelników.
Każda pozycja w serii jest zbiorem artykułów autorstwa czołowych polskich znawców przedmiotu. Oprócz uporządkowanej prezentacji najważniejszych wątków filozoficznych debat, czytelnik otrzymuje jasne wskazówki bibliograficzne, dzięki którym będzie mógł pogłębić swoją wiedzę w oparciu o najnowsze publikacje na dany temat.
Redaktorzy serii:
Sebastian Tomasz Kołodziejczyk&Janusz Salamon

Autor:  Looker [ 02 lis 2016, 11:35 ]
Tytuł:  Re: PRZEWODNIK PO EPISTEMOLOGII

W "Przewodniku po epistemologii", mozna znaleźć teksty m.in. prof. Jana Woleńskiego, prof. Roberta Piłata i prof. Adama Groblera. Autorzy (wymienieni oraz cała masa innych) omawiają najważniejsze kwestie teorii poznania - teorii wyjaśniającej mechanizmy jakimi kieruje się ludzkie poznanie. 560 stron pasjonujacej lektury, ale tylko dla tych, których pasjonuje stawianie trudnych pytań.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/